Debata Jaka ma być Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA w SGGW?
W ramach obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Głównej SGGW odbyła się 9 maja br. debata naukowa pt. „Jak ma być Moja, Twoja, Nasza – biblioteka w SGGW?”. Spotkanie zostało zorganizowane z myślą by porozmawiać o roli biblioteki na uczelni oraz jej przyszłości w kontekście dynamicznie zmieniającego się cyfrowego świata. W trakcie debaty panelistki i paneliści zastawiali się jakie wyzwania stoją przed nią w erze informacji cyfrowej.
Dyrektor biblioteki, dr Wojciech Woźniak, rozpoczął spotkanie przypominając, że biblioteka jest jedną z najstarszych instytucji, związanych z naczelną ludzką zdolnością – mową, umożliwiającą myślenie abstrakcyjne, komunikację oraz działanie społeczne. Biblioteki jako medium przekazujące myśli innym ludziom, mają za zadanie przekraczać granice czasowe i przestrzenne, chroniąc i zachowując wiedzę zdobytą przez jednostki dla dobra całych grup.
Po wstępie dyrektor Woźniak przekazał głos zaproszonym panelistom, wśród nich znaleźli się:
Magnificencja Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada,
dr hab. Urszula Zajączkowska, prof. uczelni,
Mariola Nawrocka – zastępca dyrektora Biblioteki Głównej,
Aleksandra Giedrowicz – Przewodnicząca Rady Doktorantów
Pan Szymon Gardocki – Przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studentów SGGW.
JMR prof. dr hab. Michał Zasada
- Biblioteka jest czymś przyjaznym dla ludzi piśmiennych, jeśli mówimy o tym literacy, to my nie powinniśmy kształtować czytelników pod bibliotekę tylko generalnie spojrzeć na to, w jaki sposób rodzice, rodzina i szkoły przygotowują do życia i uczą. Jeżeli mówimy o tych podstawowych rzeczach związanych z uczeniem, czyli mówimy o krytycznym myśleniu, czyli musimy wiedzieć czego chcemy, musimy właśnie umieć odróżniać prawdziwe od nieprawdziwego, ale to nie jest coś co powinien wiedzieć czytelnik biblioteki tylko powinien powiedzieć każdy młody człowiek absolwent szkoły podstawowej.
- Szkolenia, które są organizowane przez bibliotekę cieszą się zainteresowaniem i są dobrze recenzowane, więc po prostu róbmy to dalej.
Dr hab. Urszula Zajączkowska, prof. uczelni
- Ludzkość zauważyła wreszcie, że ta obietnica neoliberalizmu jest mitem, znaczy, że ludzie, którzy coraz więcej, intensywniej, szybciej będą pracować, mieliby osiągnąć jakieś szczęście, więc wiadomo, że tak już nie jest i coraz więcej się o tym mówi bardzo rozmaitych aspektach a dowodem też na to jest niepokoją ogromna fala samotności i depresji wśród młodych ludzi. To jest echo tego świata, więc myślę, że biblioteka właśnie i w ogóle biblioteki przecież przeżyły wszystkie rewolucje i tych dobrych parę 1000 lat funkcjonują z ludźmi właśnie przez swoją niezmienność znaczy przez to, że była źródłem, do którego można były iść z pełnym zaufaniem.
- W przebodźcowanym świecie spotkanie z literaturą, biblioteka, wiedzą może być zbawienne. Jak bym tutaj tak mocno nie oddzielało tego by podejścia naukowego i beletrystyki te światy się wbrew pozorom świetnie wzajemnie karmią. Można wzajemnie łączyć, tutaj budować mosty i zaskakująco coś z tego z pojęcia ekologii ekologiczne ekoton, czyli ta strefa pomiędzy dwoma ekosystemami między lasem a łąką okazuje się, że jest najbogatsza w gatunki i pojawiają się tam też gatunki na tym pograniczu, które żyją tylko tam, więc te spotkania y w bibliotece w tym szalejącym świecie powinny dawać ludziom właśnie taką formę też ulgi to znaczy, że jest tam wolność nic nie narzuca to ja tutaj Jestem i czytam.
W dyskusji zaznaczono rolę współpracy między biblioteką a innymi jednostkami naukowymi oraz potrzebami zapewnienia równowagi między korzystaniem z publikacji cyfrowych a tradycyjnych. Uczestnicy debaty wymieniali także swoje doświadczenia związane z bibliotekami, wspominając swoje lata dziecięce, a także podkreślając rolę bibliotek w rozwoju jednostki i społeczeństwa.
Podsumowując debatę, dyrektor Woźniak podkreślił, że biblioteka odgrywa kluczową rolę dla rozwoju nauki, jako miejsce, w którym studenci mogą odnaleźć wiedzę, spokój i odpowiednie warunki do rozwoju swoich kompetencji i osobowości.
Dr Wojciech Woźniak, dyrektor biblioteki
Biblioteka funkcjonować powinna w dwóch na pewno trybach, które się wzajemnie uzupełniają i wzajemnie dopełniają, czyli slow i fast, slow – miejsce, w którym zdobywamy wiedzę pogłębiamy wiedzę i miejsce, w którym szybko docieramy do informacji. Biblioteka ma być miejscem, w którym kompetencje się buduje, kompetencje się wzmacnia chociaż jest miejscem, które wymaga pewnych kompetencji i oczekujemy tego, że osoby które tutaj przychodzą pewien poziom kompetencji już będą mieć. Oferujemy, jako biblioteka wzmocnienie tych kompetencji i będziemy to robić nadal. Biblioteka na pewno powinna być i pozostanie otwartą wykorzystując też swój unikalny charakter, jako biblioteki interdyscyplinarnej i biblioteki odgrywającą wyjątkową rolę w obszarze nauk przyrodniczych.
Biblioteka będzie się zmieniać i ewoluować, ale zostanie zachowany jej pierwotny charakter. Dyrektor biblioteki zapewnił, że biblioteka będzie nadal udostępniać książki w formie papierowej i jednocześnie będzie udostępniać najnowsze źródła w formie cyfrowej, aby dogonić rozwój technologii informacyjnych. Zespół biblioteki będzie nadal starał się sprostać tym wyzwaniom, aby biblioteka była coraz lepszym miejscem dla studentów i naukowców.
Dr Woźniak zakończył swoje wystąpienie serdecznymi podziękowaniami dla panelistów i wyraził nadzieję na kolejne spotkanie w przyszłym roku, aby porozmawiać o postępach biblioteki oraz odkryć nowe wyzwania.